Dolní Bukovsko leží v rovinaté oblasti Pšeničných blat a je ideálním místem pro nenáročnou cykloturistiku. Přes Dolní Bukovsko vede dálková cyklotrasa z Dolního Dvořiště do Lomu. Okolní vesnice potěší milovníka blaťácké selské barokní architektury (Sedlíkovice, Neplachov, Mažice, Zálší, Borkovice, Hartmanice...). O historii Blat se nejvíce dozvíte v Blatské muzeu v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí. Naučná stezka Borkovická blata vás zase provede zachovalým rašeliništním ekosystémem typickým pro oblast blat.
Další tipy na výlety najdete níže.
Nejvýše položená osada šumavy, 1153 m.n.m., vyhlídkové místo na jižní Šumavu a rakouské Alpy. Dřevařská osada Knížecí pláně zanikla v důsledku odsunů a vytvoření hraničního pásma.
Turistické a rekreační středisko na břehu Lipenské přehrady, rodiště "básníka šumavy" Adalberta Stifftera.
Dřevařská obec Stožec v údolí Studené Vltavy, dnes sídlo Infocentra NP Šumava a Střediska ekologické výchovy, zaměřeného na lesní ekosystémy.
Historické město na křižovatce obchodních cest, s řadou stavebních památek a hradem, v němž je dnes sídlo Správy NP Šumava.
Romantické zříceniny středověkého hradu nad řekou Lužnicí, severně od Bechyně. V 18. století jej jako letní rezidenci využíval jezuitský řád.
Zříceniny kdysi mocného hradu Vítkovců nedaleko Tábora. Rodové sídlo "Pánů z Růže".
Nejvýš položený hrad v Čechách ve výšce 1053 m.n.m., zřícenina nad Lipenskou přehradou na Šumavě.
Unikátní český "dvouhrad" - samostatné paláce dvou šlechtických bratrů se společným opevněním. Zachovalá zřícenina.
Rozsáhlá gotická pevnost Rožmberků, ve středověku správní centrum kraje. Dobře zachovalá zřícenina s válcovou věží, na níž je rozhledna.
Rozsáhlý barokní lovecký zámek Schwarzenberků na dohled od jejich rodového sídla - zámku v Hluboké nad Vltavou.