Dolní Bukovsko leží v rovinaté oblasti Pšeničných blat a je ideálním místem pro nenáročnou cykloturistiku. Přes Dolní Bukovsko vede dálková cyklotrasa z Dolního Dvořiště do Lomu. Okolní vesnice potěší milovníka blaťácké selské barokní architektury (Sedlíkovice, Neplachov, Mažice, Zálší, Borkovice, Hartmanice...). O historii Blat se nejvíce dozvíte v Blatské muzeu v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí. Naučná stezka Borkovická blata vás zase provede zachovalým rašeliništním ekosystémem typickým pro oblast blat.
Další tipy na výlety najdete níže.
Chráněné rašeliniště, severně od obce Borová Lada na Šumavě.
Městská památková zóna východně od Prachatic, jedno z nejstarších českých měst v krajině rybníků v šumavském podhůří.
Zbudovská blata, chráněné území rybníků a rašelinišť západně od Hluboké nad Vltavou, místo selského povstání z roku 1581, které zbudovský starosta Jakub Kubata zaplatil životem.
Jihočeské královské město, založené jako horní, od 15.století centrum rybníkářství. Městská památková zóna.
Důležité strážní a obchodní město u soutoku Vltavy a Lužnice se zbytky kamenného hradu. Ve středověku významné překladiště soli, přivážené po Solné stezce a dále plavené po Vltavě.
Kamenná rozhledna na Javorníku u Vimperka z roku 1938, pojmenovaná po šumavském spisovateli Karlu Klostermannovi.
Nejstarší kamenná rozhledna u nás z roku 1825, postavená na nejvyšším vrcholu Blanského lesa 1083 m.n.m. V sousedství chata a veřejná hvězdárna.
Kamenná rozhledna a chata ve výšce 1096 m.n.m. na stejnojmenném kopci jižně od Prachatic.
Renesanční zámek severně od Kardašovy Řečice, přestavěný ze středověkého hradu,se zachovaným vodním příkopem a padacím mostem. V současné době v rekonstrukci, částečně přístupný veřejnosti.
Renesanční a barokní zámeček v těsném sousedství rozvalin středověkého hradu, v malé obci západně od Strakonic.