Dolní Bukovsko leží v rovinaté oblasti Pšeničných blat a je ideálním místem pro nenáročnou cykloturistiku. Přes Dolní Bukovsko vede dálková cyklotrasa z Dolního Dvořiště do Lomu. Okolní vesnice potěší milovníka blaťácké selské barokní architektury (Sedlíkovice, Neplachov, Mažice, Zálší, Borkovice, Hartmanice...). O historii Blat se nejvíce dozvíte v Blatské muzeu v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí. Naučná stezka Borkovická blata vás zase provede zachovalým rašeliništním ekosystémem typickým pro oblast blat.
Další tipy na výlety najdete níže.
Plešné jezero, které se nachází na české straně Šumavy, leží ve výšce 1090 m n.m. a je jedním z pěti ledovcových jezer. Má plochu 7,48 ha, obvod 1242 m a největší hloubku 18,30 m.
Národní přírodní rezervace v níž probíhá nepřetržitý přirozený vývoj pralesa od přelomu 18. a 19. století až do dnešní doby bez lesnických zásahů. Leží ve střední části Novohradských hor.
Ves Maříž se rozkládá 3 km jihozápadně od Slavonic. Za socialismu byla odsouzena k zániku. Dnes je domovem řady osobností. Zrodila se zde originální mařížská keramika.
Roku 1318 se na zdejší tvrzi připomíná Oldřich z Potštejna. Zámek zbudovali v 2. polovině 16. století Kraselovští z Hoštic. Roku 1622 byl za Libštejnských z Kolovrat zvýšen.
Působiště pašeráka, odsunutého Němce, převaděče, znalce hor i obchodníka Kiliána Nowotného, který pomohl ke svobodě stovkám našich lidí.
Národní kulturní památka. Památník v domě postaveném na místě bývalého mistrova rodného domu. Dnešní dům je v jádru renesanční, postavený asi okolo roku 1616. Na domku Husův reliéf od sochaře…
Westernová pevnost, nacházející se v malebném prostředí jižních Čech, nedaleko městečka Mirotice. Oživlá historie osidlování Ameriky.
Město v romantické rybniční krajině pod stejnojmenným hradem (poprvé doložen v přídomku jejího majitele Oldřicha z Lommnice již roku 1265). Jméno má původ v názvu potoka, jenž je zmiňován již roku…
Město s bohatou historií, ležící 14 km severozápadně od Písku v údolí říčky Lomnice. Je spojeno s osudy několika významných osobností, zejména Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého.
Hráz Staňkovského rybníka se nachází přímo v obci Staňkov. Se svými 273 hektary je to největší rybník v ČR co do objemu zadržené vody.