Dolní Bukovsko leží v rovinaté oblasti Pšeničných blat a je ideálním místem pro nenáročnou cykloturistiku. Přes Dolní Bukovsko vede dálková cyklotrasa z Dolního Dvořiště do Lomu. Okolní vesnice potěší milovníka blaťácké selské barokní architektury (Sedlíkovice, Neplachov, Mažice, Zálší, Borkovice, Hartmanice...). O historii Blat se nejvíce dozvíte v Blatské muzeu v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí. Naučná stezka Borkovická blata vás zase provede zachovalým rašeliništním ekosystémem typickým pro oblast blat.
Další tipy na výlety najdete níže.
Historické šumavské město na Zlaté stezce. Vlivem tyrolských osadníků se zde vyvinul "volarský dům", příbuzný alpských horských usedlostí.
Malebná jihočeská obec, proslavená filmovou trilogií režiséra Zdeňka Trošky, krále Pohádkového království Jižních Čech a Šumavy.
Muzeum vltavské vorařské plavby v obci Purkarec, dnes na břehu vodní nádrže Hněvkovice, severně od Hluboké nad Vltavou.
Malebné město v údolí Malše, na historické Jantarové stezce, mezi Šumavou a Novohradskými horami. Městská památková zóna.
Horní město u dolů na stříbro nedaleko Českých Budějovic, za panování Rudolfa II. sídlo jedné z královských mincoven.
Historický rožmberský městys severně od Trhových Svin, s barokním zámkem a původně gotickým klášterem augustiniánů, zrušeným za josefínských reforem.
Barokní poutní kostel Nanebevzetí P.Marie v srdci Novohradských hor, na místě pamenišť vody s údajnými léčivými účinky.
Ves Kalenice, jižně od Horažďovic, s malebnou, pozdně gotickou tvrzí zvanou Hvížďalka. Veřejnosti přístupná, v rekonstrukci.
Historické město severovýchodně od Tábora, s rozlehlým barokním a klasicistním Zámkem na náměstí, sídlo podniku KOH-I-NOOR. Město je rodištěm historika Augusta Sedláčka.
Nejznámější původní lesní porost u nás, severovýchodně od Horní Vltavice.