Dolní Bukovsko leží v rovinaté oblasti Pšeničných blat a je ideálním místem pro nenáročnou cykloturistiku. Přes Dolní Bukovsko vede dálková cyklotrasa z Dolního Dvořiště do Lomu. Okolní vesnice potěší milovníka blaťácké selské barokní architektury (Sedlíkovice, Neplachov, Mažice, Zálší, Borkovice, Hartmanice...). O historii Blat se nejvíce dozvíte v Blatské muzeu v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí. Naučná stezka Borkovická blata vás zase provede zachovalým rašeliništním ekosystémem typickým pro oblast blat.
Další tipy na výlety najdete níže.
Unikátní stavební tecnické památka z 19. století na splavování šumavského dřeva do Dunaje a do Vídně.
Nejvýše položená osada šumavy, 1153 m.n.m., vyhlídkové místo na jižní Šumavu a rakouské Alpy. Dřevařská osada Knížecí pláně zanikla v důsledku odsunů a vytvoření hraničního pásma.
Turistické a rekreační středisko na břehu Lipenské přehrady, rodiště "básníka šumavy" Adalberta Stifftera.
Dřevařská obec Stožec v údolí Studené Vltavy, dnes sídlo Infocentra NP Šumava a Střediska ekologické výchovy, zaměřeného na lesní ekosystémy.
Historické město na křižovatce obchodních cest, s řadou stavebních památek a hradem, v němž je dnes sídlo Správy NP Šumava.
Romantické zříceniny středověkého hradu nad řekou Lužnicí, severně od Bechyně. V 18. století jej jako letní rezidenci využíval jezuitský řád.
Zříceniny kdysi mocného hradu Vítkovců nedaleko Tábora. Rodové sídlo "Pánů z Růže".
Nejvýš položený hrad v Čechách ve výšce 1053 m.n.m., zřícenina nad Lipenskou přehradou na Šumavě.
Unikátní český "dvouhrad" - samostatné paláce dvou šlechtických bratrů se společným opevněním. Zachovalá zřícenina.
Rozsáhlá gotická pevnost Rožmberků, ve středověku správní centrum kraje. Dobře zachovalá zřícenina s válcovou věží, na níž je rozhledna.