Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9
Svěcení kaple sv. Huberta
10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23
Hubertova jízda
24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Kultura a spolky > Tělovýchovná jednota

Tělovýchovná jednota

sokol žákyně 1912.jpgZačátky tělovýchovné činnosti v Dolním Bukovsku sahají do samého počátku 20. století, kdy byla v roce 1909 založena Tělovýchovná jednota Sokol i u nás v Bukovsku. Od samého začátku vyvíjela velmi bohatou činnost tělovýchovnou, kulturní a osvětovou, do níž se zapojili téměř všichni významní občané městečka. Pravidelně se cvičilo v tělocvičně tehdy nově postavené místní školy, pořádala se veřejná sokolská cvičení a akademie, světové přednášky, umělecké výstavy, koncerty a sokolské plesy a hrála ochotnická divadelní představení, často i několikrát do roka. Členové bukovské jednoty se v hojném počtu zúčastnili veřejných okrskových cvičení a župních a všesokolských sletů. Vedle sokolských aktivit se ve 30. letech začala u nás hrát i kopaná, po založení Sportovního klubu Bukovsko již organizovaně v rámci Jihočeské fotbalové župy. Činnost Sokola byla v té době již zcela paralyzována a naše mládež se tak mohla sportovně vyžívat v novém klubu. Na hřišti postaveném svépomocí za pouhé 3 měsíce se začala hrát mistrovská soutěž III. třídy Třeboňska, za níž se v roce 1948 postoupilo do II. třídy Jindřichohradecka. Vedle I. mužstva hrála i rezerva a nezapomínalo se ani na výchovu mladých hráčů, i když dorost a žáci tehdy ještě neměli pravidelné soutěže. Ještě za války byl založen také hokejový oddíl, který se po několik sezón účastnil mistrovských soutěží. Až do roku 1947 vyvíjel značnou aktivitu cyklistický odbor, který uspořádal tři ročníky cyklistických závodů na Blatském okruhu, jichž se po válce zúčastnili přední čsl. závodníci.Scan0008a.jpg

Na přelomu let 1948-49 sílily tendence ke sloučení Tělocvičné jednoty Sokol a Sportovního klubu v rámci tzv. sjednocení tělovýchovy. Osvědčení funkcionáři Sportovního klubu se tak dále věnovali rozvoji bukovského fotbalu, nyní již pod názvem DSO Sokol. Toto příznivé období však skončilo v roce 1951, kdy naše obec byla přiřazena k okresu Týn nad Vltavou a byl zaveden nový systém fotbalových soutěží pouze v rámci okresu. Po dlouhou dobu čtyř let řádná soutěž v týnském okrese neexistovala a tak až v roce 1955 si bukovská kopaná doslova vydupala zařazení do soutěže sousedního okresu Soběslav, který s naprostou převahou vyhrála a postoupila do I. A třídy (krajské soutěže), což představuje její dosud největší historický úspěch.

Již v první polovině šedesátých let, hlavně po návratu některých mladých aktivních členů z vojenské služby, došlo ke značnému zlepšení činnosti tělovýchovné jednoty. Muži i ženy začali znovu pravidelně cvičit v tělocvičně, ženy se zúčastnily již 1. celostátní spartakiády v Praze a spolu s muži a dorostem i všech následujících spartakiád. Pořádaly se pravidelné letní fotbalové turnaje, sportovní plesy a taneční zábavy a v roce 1957 se začalo s výstavbou hřiště s atletickou dráhou, kabinami a dalšími sportovišti. Sportovní činnost se na nové hřiště přestěhovala sice již v roce 1965, avšak nové kabiny se dvěma tenisovými kurty, volejbalovým hřištěm a rozlehlým parkovištěm byly dokončeny v roce 2000, při příležitosti oslav 90. výročí tělovýchovy v naší obci. Díky iniciativě obecního úřadu bylo tak dokončeno dílo započaté v Akci Z před více než čtyřiceti lety. S výstavbou nových kurtů zaznamenal velký rozmach tenisový klub. Po velmi dlouhé době jsme se dočkali nové tělocvičny.

tj.jpg  hřiště s umělým povrchem.JPG  tenisové kurty.JPG tělocvična.jpg

Kopaná zůstávala středem zájmu mládeže naší obce. Vedle oddílu kopané vyvíjí bohatou činnost oddíl rekreační tělesné výchovy, v němž působí mnoho žen a mládeže: cvičí se v tělocvičně i venku v přírodě, hraje se odbíjená, košíková a nohejbal, provozuje se aerobik žen a další aktivity. 

41.jpg  42.jpg  48 - Tým mužů 2018.jpg