Drobečková navigace

Úvod > Myslivecký kalendář > Prosinec

Prosinec

Nejpozději v polovině prosince bychom měli mít splněn plán lovu holé zvěře spárkaté, zejména srnčí, daňčí a mufloní. Časté obnovy využijeme ke společným lovům na černou zvěř a lišky. Bývalo dobrým zvykem, zejména v honitbách, kde je dostatek drobné zvěře, že počátkem prosince se konal hlavní hon, na který se pozvali sousedé a „jiní myslivečtí kamarádi“ a následně se na poslední leči vyřídilo bezpočet sousedských problémů, které vznikly během roku. Mělo to něco do sebe.
Do nového roku by měl jít, nejen myslivec, s vyřízenými resty z roku minulého. Pokusme se navázat i na tuto nepsanou mysliveckou tradici.
Tam, kde není drobná zvěř hlavní lovnou zvěří, postačí uspořádat nátlačku či naháňku na spárkatou zvěř. Mnohdy nevadí, že se nic neuloví. Jde především o společenské setkání.
Ve většině honiteb již leží vyšší vrstva sněhu a zvěř začíná strádat. Hlavní starostí myslivce v prosinci by mělo být její přikrmování. Krmná zařízení pravidelně navštěvujeme alespoň jedenkrát týdně. Dbejme na to, aby v krmelcích byl vždy dostatek sena, v zásypech pro drobnou zvěř dostatek jadrných a dužnatých krmiv.
Postupně omezujeme přikrmování spárkaté zvěře, zejména jelení, jadrnými krmivy. Jen srnčí zvěři můžeme podávat jadrná krmiva v menších dávkách. Nejvhodnějšími krmivy je oves a plody lesních dřevin, tj. žaludy, kaštany. Velice nevhodná pro přikrmování veškerých druhů spárkaté zvěře je zejména pšenice a obilní šroty s vysokým obsahem lepků a škrobů. Po požití většího množství těchto krmiv může nastat u zvěře překyselení bachoru a následně i k úhynu některých kusů, takže raději je nepředkládejme. Pouze černé zvěři tato krmiva můžeme předkládat v jakémkoliv množství na vnadištích a krmelištích. Na rozdíl od jelenovitých a turovitých černá zvěř jako všežravec tato krmiva spotřebuje bez větších zažívacích problémů.
Myslivecký hospodář vede záznam o lovu zvěře a o nakládání se zvěřinou a podává hlášení podle dispozic orgánu státní správy myslivosti. Uživatel honitby vede evidenci vydaných plomb, lístků o původu zvěře.
Snad je to doba, kdy měl uživatel honitby zrekapitulovat výsledky dosavadního mysliveckého hospodaření a naplánovat si čeho a jakým způsobem chce v honitbě dosáhnout, jak dál myslivecky hospodařit. A koneckonců by měl svou rekapitulaci projednat i s držitelem honitby. Jak je zvykem - dobré účty dělají dobré přátele.

24. 1. Milena

Zítra: Miloš

www.cmmj.cz

http://www.halali-pojistovna.cz/

http://www.myslivost.cz/

http://www.antee.cz/cmkj/

Návštěvnost stránek

016873