Drobečková navigace

Úvod > Myslivecký kalendář > Říjen

Říjen

V říjnu intenzivně přikrmujeme spárkatou zvěř jadrnými krmivy. Bažantům pravidelně zasypáváme na několika místech v honitbě. Pokud máme ještě zásoby kaštanů a žaludů, neskladujme je - je lepší je předložit zvěři ještě v tomto podzimním měsíci, aby si zvěř mohla vytvořit tukové zásoby na zimní měsíce. Nezapomínejme doplnit v solnících sůl.


Od 15. 10. se loví bažanti a připravujeme organizaci honů na zaječí zvěř. Vedoucí honu musí před zahájením honu vypracovat seznam střelců a honců, zkontrolovat platnost zbrojního průkazu, průkaz zbraně, lovecký lístek a také, a to zejména, doklad o povinném pojištění lovce. Povolenku k lovu na společném honu nahrazuje seznam lovců.
Odpovědnost za vedení honu má myslivecký hospodář nebo jiná pověřená osoba. Postřelení, byť jen jedním brokem, může mít nedozírné následky, zejména finanční a koneckonců i trestně právní.
Začínající hony bývaly a jsou i dnes mysliveckým svátkem. Dbejme na dodržování mysliveckých tradic.
V říjnu končí jelení říje. Po říji se věnujeme intenzivnímu lovu holé zvěře jelení. Pokračujeme v průběrném lovu holé zvěře srnčí. Po minulé „kruté“ zimě se v mnoha honitbách snížily stavy této zvěře. Zvažme, zda je nutné, po dohodě s držitelem honitby, splnit plán lovu, naplánovaný počátkem mysliveckého roku. Je nejvyšší čas na případnou změnu plánu lovu.
V tomto měsíci vrcholí daňčí říje. Pokud jsme nestihli průběrný lov holé daňčí zvěře dříve, raději jej ponechejme na pozdější měsíce. Lovíme především daňky a slabé kusy holé zvěře.
Při říjnovém měsíčku, tam, kde jsou ještě strniště nebo posečené louky, lovíme černou zvěř. Lovíme především z tlup, je nutné šetřit samostatné kusy, zpravidla to bývají kňouři.
Myslivecký hospodář vede záznamy o hospodaření v honitbě, vede evidenci vydaných plomb a lístků o původu zvěře, podává hlášení o průběhu lovu orgánům státní správy.

25. 1. Miloš

Zítra: Zora

www.cmmj.cz

http://www.halali-pojistovna.cz/

http://www.myslivost.cz/

http://www.antee.cz/cmkj/

Návštěvnost stránek

016873