Drobečková navigace

Úvod > Myslivecký kalendář > Březen

Březen

V březnu vstupuje do přírody nový život. Příroda se probouzí ze zimního spánku a při procházce honitbou je v ní hned veseleji. Začínají kvést jarní byliny, keře a stromy. V revíru můžeme spatřit první mláďata zajíců, selata či muflončata. V březnu se v přírodě setkáváme s novými návštěvníky – posly jara. Přilétají skřivani, špačci, holubi, husy nebo sluky. Probíhá tok bažantů a hnízdí kachny březňačky.

Zvěř přestává být postupně závislá na naší péči. Přechází na zelenou potravu, což jí při větším příjmu může způsobit zažívací potíže - střevní katary a následné úhyny. I když navštěvuje myslivecké zařízení méně, stále se k nim vrací. Proto v krmelcích můžeme ještě předkládat menší množství kvalitního jadrného krmiva a zejména zkontrolujeme stav lizu. Především srnčí zvěř v období přechodu na zelenou potravu, parožení srnců a intenzivního vývoje plodu v těle samic potřebuje minerály a stopové prvky více než kdy předtím.

Loveckých příležitostí je v březnu minimum. Legislativa nám umožňuje lovit (pominu-li bažanta královského a krocana divokého) jen celoročně nehájené druhy zvěře, tj. lišku obecnou a mladou zvěř černou. I když zákon povoluje lovit lončáky celoročně, nepovažuji odstřel lončaček v tomto období, vzhledem k pokročilému stadiu březosti, za vhodný či etický.

Zpravidla v březnu (někdy již na konci února) probíhá sčítání zvěře, jehož termín oficiálně stanoví místně příslušný krajský úřad. Správný myslivecký hospodář ve spolupráci s vedoucími úseku a dalšími členy již v průběhu zimy sleduje stavy zvěře a těchto zkušeností a informací potom využije při sestavování sčítacího listu. Sčítání zvěře až ve vyhlášeném termínu a hromadné chození v rojnici honitbou je krajně nevhodné, nepřesné a neefektivní. Sčítání zvěře se také mohou zúčastnit držitelé sousedních honiteb a vyjádřit se k výši nasčítaných stavů. Uživatel honitby je následně povinen písemně oznámit výsledek sčítání do pěti dnů orgánu státní správy myslivosti obce s rozšířenou působností.

 

21. 1. Běla

Zítra: Slavomír

www.cmmj.cz

http://www.halali-pojistovna.cz/

http://www.myslivost.cz/

http://www.antee.cz/cmkj/

Návštěvnost stránek

016872