Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 1 2
Čipování psů
3 4 5
Posvícení v Sedlíkovicích
Posvícení v Radonicích
6
7 8 9 10 11
Kino pro děti - V oblacích
Víkendové tvoření - korálkování
12
Posvícení na Horním
13
14 15 16 17 18 19
Očkování psů proti vzteklině
Víkendové tvoření - výroba lampionů
20
21 22 23 24 25
Divadelní komedie Dívčí válka
26
Hubertova jízda v Horním Bukovsku
27
28
Divadelní představení Modelka XXL - DS Dačice
29 30
Kino pro děti - Leo da Vinci
31 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Horní Bukovsko

Horní Bukovsko

boží muka na cestě k HornímuHorní Bukovsko se nachází 2 kilometry severně od Dolního Bukovska. Rozkládá se na návrší s pěkným výhledem do blatské krajiny.

kostel sv. Štěpána.jpgVesnička se v minulosti označovala jen názvem Horní nebo Horný a patřila do královského panství bechyňského. Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1354 a souvisí s raně gotickým kostelem sv. Štěpána, který vznikl kolem roku 1300. Dějiny Horního Bukovska jsou však především spojeny s jednou větví rodu Vratislavů z Mitrovic. Hejtman hlubockého panství Jiří Vratislav z Mitrovic vlastnící nedaleké Zálší zde nechal pohřbít do rodinné hrobky svou ženu Eufemii Hozlauerovou z Hozlau s jejich dvěma dcerami. Sám zde byl pochován v roce 1603. V kostele jsou dodnes dochovány jejich náhrobní kameny. Horní zakoupil v roce 1644 jeho vnuk Václav Vratislav z Mitrovic. Během třicetileté války ves několikrát zpustošila táhnoucí vojska.

freska v kostele sv. ŠtěpánaV roce 1670 nechal hrabě Kryštof Vratislav z Mitrovic provést stavební obnovu kostela sv. Štěpána. Došlo k zvýšení lodi a přistavění čtverhranné věže na severní straně. Hrabě do kaple daroval milostný obraz Panny Marie Kojenské. Panna Marie KojenskáObraz se dnes nachází na rokokovém oltáři. V kostele byly ve 20. století odkryty a restaurovány gotické fresky. Význam těchto nástěnných maleb spočívá v použití neobvyklých a vzácných motivů. Kolem kostela se dříve nacházel morový hřbitov, který je dnes parkově upraven.

 V současné době žije v obci stovka stálých obyvatel.

 

Hospoda a kulturní dům na Horním

 

Složení osadního výboru:

Předseda Jaromír Klika
Člen Mgr. Markéta Farková
Člen Ing. František Bumba
Člen Mgr. František Farka
Člen Rudolf Váša
Člen Bc. Michaela Mašková
Člen Cyril Hubený
Člen Jan Malecha
Člen Miroslav Šoukal ml.