Změna velikosti písma

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 1
Rozsvěcení vánočního stromu a trh pro Stonožku
2 3
4 5
V úterý nepůjde elektřina
6 7 8
Kino - Esa z pralesa 2
9
Mikulášský rej
10
11 12 13 14
Odstávka elektřiny
15
Kino - Jak přežít svého muže
16 17
18 19 20 21 22
Kino - Tonda, Slávka a kouzelné světlo
23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Horní Bukovsko

Horní Bukovsko

boží muka na cestě k HornímuHorní Bukovsko se nachází 2 kilometry severně od Dolního Bukovska. Rozkládá se na návrší s pěkným výhledem do blatské krajiny.

kostel sv. Štěpána.jpgVesnička se v minulosti označovala jen názvem Horní nebo Horný a patřila do královského panství bechyňského. Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1354 a souvisí s raně gotickým kostelem sv. Štěpána, který vznikl kolem roku 1300. Dějiny Horního Bukovska jsou však především spojeny s jednou větví rodu Vratislavů z Mitrovic. Hejtman hlubockého panství Jiří Vratislav z Mitrovic vlastnící nedaleké Zálší zde nechal pohřbít do rodinné hrobky svou ženu Eufemii Hozlauerovou z Hozlau s jejich dvěma dcerami. Sám zde byl pochován v roce 1603. V kostele jsou dodnes dochovány jejich náhrobní kameny. Horní zakoupil v roce 1644 jeho vnuk Václav Vratislav z Mitrovic. Během třicetileté války ves několikrát zpustošila táhnoucí vojska.

freska v kostele sv. ŠtěpánaV roce 1670 nechal hrabě Kryštof Vratislav z Mitrovic provést stavební obnovu kostela sv. Štěpána. Došlo k zvýšení lodi a přistavění čtverhranné věže na severní straně. Hrabě do kaple daroval milostný obraz Panny Marie Kojenské. Panna Marie KojenskáObraz se dnes nachází na rokokovém oltáři. V kostele byly ve 20. století odkryty a restaurovány gotické fresky. Význam těchto nástěnných maleb spočívá v použití neobvyklých a vzácných motivů. Kolem kostela se dříve nacházel morový hřbitov, který je dnes parkově upraven.

 V současné době žije v obci stovka stálých obyvatel.

 

Hospoda a kulturní dům na Horním

 

Složení osadního výboru:

Předseda Bc. Michaela Mašková
Člen Mgr. František Farka
Člen Renata Marhounová
Člen Miroslav Šoukal ml.
Člen Cyril Hubený
Člen Daniel Pucheľ
Člen Jan Zimmel