ukázalo se, že ochrana úst a rukou na veřejnosti velmi významně zamezuje šíření infekce. Pravděpodobnost, že člověk s ústenkou a rukavicemi přenese na ostatní kapénkovou infekci, je mizivá. Tím, že sami používáte ochranné pomůcky, chráníte primárně Vaše okolí, ale sekundárně i sami sebe.
Z VÝŠE UVEDENÉHO DŮVODU DO ODVOLÁNÍ BUDEME DO NAŠICH ČEKÁREN A ORDINACÍ VPOUŠTĚT POUZE PACIENTY S JAKOUKOLIV FUNKČNÍ ÚSTENKOU A RUKAVICEMI.
Vzhledem k nedostatku ochranných pomůcek na trhu si lze ústenku vyrobit či ušít z domácích zdrojů. Hlavní zásada: Ústenka musí těsně přiléhat k obličeji a zakrývat nos a ústa tak, aby vzduch neproudil mezerami mezi látkou a obličejem! Dýchá se pouze skrz látku. Alternativně lze použít jako ústenku např. i bavlněný šátek apod., musí však být zavázán tak, aby těsně přiléhal k obličeji!
Optimální materiál pro výrobu víceúčelových ústenek: 100% bavlna
Pokud bavlněnou ústenku vyperete na min. 70°C a vyžehlíte, zbavíte ji bakterií, bacilů, virů a lze ji užít znova. Jak zacházet s ústenkou? Před nasazením ústenky si důkladně umyjte ruce . Ústenku přiložte k ústům a nosu tak, aby nikde nevznikla mezera (nebo alespoň co nejmenší). Během nošení se jí nedotýkejte , neposouvejte si ji na krk apod. Když se dotknete přední části ústenky , umyjte si co nejdříve ruce. Vlhkou ústenku vyměňte za novou/čistou. Při sundávání ji uchopte pouze za šňůrky . Jednorázovou ústenku vhoďte do koše. Víceúčelovou ústenku vyperte alespoň na 70°C a po obou stranách vyžehlete na max. teplotu.
Rukavice: Použít lze latexové, obyčejné igelitové rukavice, případně i bavlněné rukavice, pokud je po užití přelijete vařící vodou. Nouzově lze užít i igelitové sáčky opatřené gumičkou. Igelitové a latexové „rukavice“ jsou pouze na jedno použití.